dogo

Co to jest dogoterapia?

Kynoterapia (zwana też dogoterapią) to metoda wspomagająca rehabilitację, edukację, rewalidację, w której bodźcem do podejmowania działań jest odpowiednio przygotowany pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. To właśnie ta forma terapii wzbudza w dziecku ogromne emocje. Dzieje się tak dzięki bezinteresowności psa, który nie ocenia, nie krytykuje, ale akceptuje dziecko takim jakie ono jest. Dzieci aby zaspokoić swoją naturalną ciekawość podążają za psem, okazują mu zainteresowanie. Bezpośredni kontakt z żywym zwierzęciem zaspokaja potrzeby dziecka: potrzebę dotyku, czułości, bliskości. Dzięki zabawie z psem, nieświadomie w odczuciu dziecka, prowadzona jest specjalistyczna rehabilitacja, ukierunkowana indywidualnie na jego potrzeby.

Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia w naszym Ośrodku mają charakter cykliczny. Odbywają się na podstawie zestawu ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka w porozumieniu ze specjalistami i Rodzicem. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwościami i potrzebami.

Kto bierze udział w zajęciach?
Udział w zajęciach biorą uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub głębszym, oraz z autyzmem.

Kto prowadzi zajęcia?
Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanych terapeutów Małopolskiego Centrum Kynoterapii "Golden", których pasją zawodową i sposobem na życie jest pomoc dzieciom
i osobą dorosłym o szczególnych potrzebach, a także wsparcie dla ich Rodziców oraz bliskich. Mówiąc o terapeutach nie sposób tutaj wspomnieć o.........

Milo - to rodowodowy pies - terapeuta rasy labrador retriever. Wesoły, zarażający swą energią pozostałych członków zespołu. Na zajęciach pracuje w pełnym skupieniu, ale jest przy tym ciepły i przyjazny. Sprawia, że dzieciaki przepadają za jego towarzystwem.
Mamba - to rodowodowa suczka rasy labrador retriever. Uczestniczka: „Psiego Przedszkola" - modułu Warsztatów Szkoleniowych dla Przewodników Psów Terapeutycznych, a także warsztatów: „Kynoterapia i MPD". Gość Radia Kraków audycji: „Klinika Zdrowego Chomika - Mamba Pies Dogoterapeuta", oraz pokazu szczeniąt psów rasowych w Bonarce w Krakowie. Chętna do pracy, pełna energii - wnosi wiele radości, zwłaszcza w zajęcia z najmłodszymi. Posiada certyfikat Psa Terapeuty.