Historia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Skawinie

Rycina SOSW w Skawinie, wyk. Janusz Drab -  nauczyciel SOSW w Skawinie

Podstawą utworzenia Szkoły Podstawowej Specjalnej w Skawinie była uchwała nr 32/350/70 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie

WAŻNE WYDARZENIA DLA SZKOŁY

Rok szkolny 1970/1971

• Pierwszy rok istnienia Placówki.

SOSzW w Skawinie - Otwarcie Ośrodka SOSzW w Skawinie - Otwarcie Ośrodka

Rok szkolny 1981/1982

• Otwarcie Internatu i nadanie placówce nazwy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Rok szkolny 1991/1992

•  Zorganizowanie po raz pierwszy Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego.

Rok szkolny 1992/1993

• Przejęcie przez szkołę całego budynku przy ul. Żwirki i Wigury 9.

Rok szkolny 1993/1994

• Udział w pracach II Sejmiku Szkolnictwa Specjalnego.
  • Nawiązanie współpracy z Rejonowym Urzędem Pocztowym Kraków - Krowodrza.

Rok szkolny 1995/1996

• Otwarcie gabinetu logopedycznego
  • Na dzień 12 czerwca przypada Jubileusz 25-lecia placówki.
  • Nadanie Ośrodkowi imienia Poczty Polskiej.

Rok szkolny 1996/1997

• Otwarcie pracowni komputerowej ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
  • Otwarcie sali gimnastyki korekcyjnej.

Rok Szkolny 1997/1998

• Objęcie szkoły opieką przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „ Bądźcie z nami”.
  • Nawiązanie kontaktów ze Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast z Hürth w Niemczech.

Rok Szkolny 1999/2000

• Utworzenie Gimnazjum nr 5.

Rok Szkolny 2000/2001

• Unowocześnienie pracowni komputerowo - internetowej ze środków Starostwa Powiatowego w Krakowie
  • Unowocześnienie gabinetu logopedycznego ze środków pozyskanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Bądźcie z Nami”.
  • Ustanowienie orderu „Serca Serc”, wręczanego zasłużonym darczyńcom Placówki podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego.

Rok Szkolny 2002/2003

• Utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
  • Zdobycie certyfikatu „Szkoła z Klasą”

Rok Szkolny 2003/2004

• Prowadzenie w ramach wolontariatu zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci w Wieku Przedszkolnym, na bazie autorskiego programu opracowanego przez Zespół Rewalidacyjny.

Rok Szkolny 2004/2005

• Otwarcie sali Wczesnego Wspomagania dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym ze środków przekazanych przez SPDN - „Bądźcie z nami”.

Rok Szkolny 2005/2006

• Przeprowadzenie generalnego remontu Placówki.SOSzW w Skawinie Pracownia komputerowa  MENiS
  • Otwarcie nowej pracowni komputerowej w ramach programu MENiS „Pracownie komputerowe dla szkół”.
  • Pozyskanie ze środków UE sprzętu do Terapii Metodą Tomatisa.
  • Zwycięstwo projektu „Prom-em do pracy”, opracowanego przez nauczycieli w ramach programu Unii Europejskiej Phare i wyposażenie z pozyskanych funduszy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w wysokiej klasy sprzęt IT.

Rok Szkolny 2006/2007

• Rozszerzenie oferty edukacyjnej Ośrodka o Szkołę Przysposabiającą do Pracy.
  • Remont pomieszczeń w Internacie.
  • W bibliotece szkolnej powstaje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.
  • W ramach projektu MEN pozyskano sprzęt do Terapii Metodą EEG BIOFEEDBACK.

Rok Szkolny 2007/2008

• Zainaugurowanie programu profilaktycznego dotyczącego wad postawy finansowanego przez Starostwo Powiatowe.
  • Udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych.

Rok Szkolny 2009/2010

• Prezentacja oferty edukacyjnej placówki w Powiatowych Targach Edukacyjnych.

Rok Szkolny 2010/2011

• Uroczyste otwarcie Hali Sportowej sfinansowanej ze środków Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Rok Szkolny 2011/2012

• Jubileusz 40- lecia placówki.
  • Nagranie filmu o placówce przez TVP Kraków.
  • Projekt edukacyjny „ Skawińska młodzież w Berlinie”. Wyjazd grupy uczniów do Berlina.
  • Projekt  „EURO 2012 - przeżyjmy to jeszcze raz!”, Wizyta w szkole Konsula Generalnego Ukrainy Vitalija Maksymenko. Wizyta grupy uczniów z Przemyślan na Ukrainie w ramach wymiany.

Rok Szkolny 2012/2013

• Międzynarodowa polsko-czeska konferencja naukowa „ Teoria i praktyka w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych w polskim i czeskim systemie oświaty”.
  • Poszerzenie oferty edukacyjnej o dogoterapię i utworzenie klasy dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w tym z autyzmem.
  • Zdobycie certyfikatu „ Szkoła w ruchu”

Rok Szkolny 2013/2014

• Wizyta studyjna pracowników naukowych Uniwersytetu Massachusetts w Bostonie USA.
  • Współpraca międzynarodowa organizacji studenckiej ALESEC – wizyta studentów z Hongkongu i Indii.
  • Zaangażowanie placówki w obchody 650 – lecia założenia miasta Skawiny.
  • Poszerzenie bazy lokalowej o pomieszczenia dla klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy w budynku Starostwa Powiatowego, ul. Kopernika w Skawinie.
  • Wzbogacenie wyposażenia placówki o kolejną tablicę interaktywną.
  • Wprowadzenie zajęć z Terapii Ręki.

Rok Szkolny 2014/2015

• Otwarcie Sali Integracji Sensorycznej.
  • Odnowienie sali edukacyjnej dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kopernika w Skawinie.