NIEZAPOMNIANA PODRÓŻ RYCERSKIM SZLAKIEM...

wiedeń 6-web

 

 

Projekt „Być rycerzem – mimo wszystko!” w swym podstawowym założeniu w oryginalny sposób łączył kategorię sportową, historyczną i kulturalną poprzez realizację poszczególnych działań. Jego ideą była organizacja pięciodniowej wycieczki dla uczniów  (21 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) rycerskim szlakiem – do Czech, Austrii i Słowacji.

7 czerwca 2014 r. grupa naszych „skawińskich rycerzy” pod opieką dzielnych nauczycieli: Pani Dyrektor Grażyny Wójcik, Pani Danuty Lach, Pani Wioletty Wójcik, Pana Huberta Wasiuka oraz Pana Artura Surówki wyruszyła w emocjonującą i pełną niesamowitych przygód podróż.

orawica10-webPierwszy dzień spędziliśmy na Słowacji. Dotarłszy do Oravskiego Podzamoku, zdobyliśmy 112 metrową górę, na której znajduje się jeden z piękniejszych słowackich zamków. W ten oto sposób udowodniliśmy sobie i innym, że dzięki sile woli, przy niewielkiej pomocy nauczycieli – opiekunów człowiek z pewnymi deficytami może zrobić to, co wydaje się wręcz niemożliwe. Naszą wyprawę poprzedził 4-godzinny pobyt na basenach termalnych w Oravicy, gdzie zregenerowaliśmy swoje siły i ciekawie spędziliśmy czas.

kahlember2-web

Drugiego dnia rozpoczął się tzw. Rajd Wiktorii Wiedeńskiej. Tuż po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Wiednia. Pierwszym celem podróży było wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Józefa prowadzony przez polskich księży. Ksiądz Roman oprowadził nas po świątyni szczegółowo opowiadając historię tego miejsca, a następnie przewodniczył we Mszy Świętej. Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej VOX CORDIUM z Przysuchy, pod dyrekcją Waldemara Cichawy. Koncert ten w tym szczególnym miejscu zrobił na wszystkich wielkie wrażenie i został przyjęty owacją na stojąco. 

Ze wzgórza Kahlenberg pojechaliśmy do miejscowości Klosterneuburg, gdzie zwiedziliśmy jeden z najważniejszych ośrodków sakralnych i kulturowych Austrii, założony przez margrabiego Leopolda III Babenberga i jego żonę Agnieszkę.

wiedeń 4-web Następnie w Lasku Wiedeńskim wzięliśmy udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej w aktywny i innowacyjny sposób. Gra terenowa pt. „Z Sobieskim pod Wiedniem” była bardzo emocjonująca i ciekawa. Spacerując po zielonych terenach okalających Wiedeń zatrzymaliśmy się w replice groty z Lourdes. Udając się wieczorem do samego centrum stolicy Austrii, mieliśmy okazję zobaczyć to monumentalne, zachwycające rozmachem miasto nocą. Najciekawsze zabytki i miejsca w Wiedniu zwiedziliśmy kolejnego dnia. W towarzystwie sympatycznej pani przewodnik, Elwiry Rudeckiej, spacer po Wiedniu rozpoczęliśmy od Ringstrasse – okazałego bulwaru powstałego pod koniec XIX wieku. Obecnie jest to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii. Bogata zabudowa przy Ringstrasse: Opera, Teatr Zamkowy, Parlament, Nowy Ratusz, Muzeum Historii Sztuki wprawiły nas wszystkich w zachwyt. Dalej trasa naszego spaceru po starówce biegła poprzez najelegantsze ulice, areał Hofburga (dawna zimowa rezydencja Habsburgów), zachwycające dziedzińce aż do Katedry Św. Szczepana - dumy i jednego z prater1-websymboli miasta. Jednak niewątpliwe najbardziej trwale zapadł w naszej pamięci pobyt w Parku Rozrywki Prater. Podróż zjeżdżalnią wodną podniosła poziom adrenaliny chyba u każdego „rycerza”. Równie wielkie emocje czekały na nas w wiedeńskim Muzeum Madame Tussauds, gdzie znajduje się 65 figur woskowych, z czego 27 przedstawia austriackich prominentów świata polityki, sztuki czy sportu. Na ogromnej powierzchni 2000 m2 przenieśliśmy się, dzięki interaktywnym kulisom, w świat niektórych osób: staliśmy przy pulpicie mówcy obok prezydenta Austrii, Heinza Fischera, zmierzyliśmy się w teście inteligencji z Albertem Einsteinem oraz próbowaliśmy trafić do bramki, której broni Hans Krankl. W muzeum spotkaliśmy naturalnie cesarza Franciszka Józefa i Sissi, Marię Teresę, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy Gustava Klimta.

mikulov5-web copyPo dniu pełnym wrażeń ruszyliśmy w kierunku Czech, by odpocząć i nabrać sił do dalszej rycerskiej podróży. Pierwszym celem naszej wyprawy w Czechach było zdobycie zamku w Mikulovie – górującego nad miastem, z murów którego można podziwiać pobliskie winnice. Zwiedzanie zamkowych piwnic pozwoliło nam odkryć różne tajemnice dotyczące uprawy winorośli w tym regionie i podziwiać największą beczkę po winie w Europie Środkowej. jp2-webZ Mikulova ruszyliśmy w kierunku Moravskiego Krasu. W miejscowości Skalny Młyn przejechaliśmy do Jaskini Punkvy ekologicznym pociągiem. Tam przeprawiając się przez Przełęcz Macochy poznaliśmy legendę związaną z tym miejscem. Rejs łódkami w Jaskini Punkvy był dodatkową atrakcją w czasie wycieczki. Do górnego mostka przepaści Macochy wjechaliśmy kolejką linową. Zjedliśmy obiad w Chacie Macochy i ruszyliśmy w dalszą podróż.

zoo16-webOstatnim punktem programu naszego wyjazdu było zwiedzanie Zamku w miejscowości Lešná. W Lešnej, oprócz romantycznego zamku z XIX w., wiele pozytywnych wrażeń dostarczyła nam wizyta w tamtejszym Zoo. W ciągu jednego dnia mogliśmy odbyć tu fascynującą podróż przez Afrykę, Azję, Australię, Amerykę Środkową i Południową i zobaczyć przeszło dwieście gatunków zwierząt.

Do Skawiny wróciliśmy w godzinach wieczornych, zmęczeni, ale za to pełni wrażeń i wspomnień, które na trwałe wpisały się w naszej pamięci.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej naszej wspaniałej rycerskiej podróży, pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować.

Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego pod egidą Fundacji Skawińskie Centrum Wolontariatu i był współfinansowany ze środków Gminy Skawina.

Sponsorzy projektu:

Port Lotniczy Balice, Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźcie z nami", Firma "FINISH-A", Fundacja Dar Serca-Skawina oraz inni anonimowi darczyńcy.

  403px-POL Skawina COA.svglogo v2logo

              FINISHlogo-dar-serca-1024x627

 

GALERIA.....