Projekt trójstronny „Razem osiągniemy więcej”

 

DSCN0574W dniach 1-7 maja 2018 w Domu Pojednań im. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku odbyło się spotkanie uczniów trzech partnerskich szkół z Ukrainy, Niemiec i naszej szkoły. Tematem tegorocznego spotkania była sytuacja ekologiczna mórz i oceanów. Produktem finalnym projektu miał być, stworzony przez młodzież w technice cienia, spektakl teatralny.

Część teoretyczna rozpoczęła się od zwiedzenia oceanarium w Gdyni, gdzie młodzież zapoznała się z bogactwem oceanicznej fauny. Następnie w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą aktualnej sytuacji ekologicznej naszej planety, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego. Ostatni punkt części teoretycznej stanowiła wizyta w przedsiębiorstwie kanalizacyjno – wodociągowym „Saur Neptun”, w którym zapoznaliśmy się z cyklem obiegu wody w naturze i zobaczyliśmy jakim procesom technologicznym poddawana jest woda zanim trafi do naszych kranów.

DSCN0697Wszystkie te wiadomości zostały wykorzystane przez młodzież przy opracowywaniu scenariusza spektaklu teatralnego „SOS dla oceanów” . Z gotowym planem przedstawienia młodzież przystąpiła do wykonania rekwizytów : modelu rafy koralowej,  różnych morskich stworzeń a także makiet kombajnu, tankowca i fabryki. Mimo bariery językowej współpraca młodzieży przebiegała znakomicie będąc realnym potwierdzeniem motta projektu "Razem osiągniemy więcej".

Punktem kulminacyjnym projektu była prezentacja spektaklu, na której byli obecni goście z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bracia Franciszkanie oraz międzynarodowa grupa studentów – wolontariuszy pracujących w różnych jednostkach edukacyjnych na terenie Gdańska. Spektakl zachwycił plastycznym pięknem, oryginalnym scenariuszem , wspaniałą muzyką i umiejętnościami aktorskimi młodzieży.

DSCN0726Oprócz zajęć warsztatowych w programie wymiany znalazły się również: gry miejskie na terenie Gdańskiej Starówki, przejażdżka tramwajem wodnym, spacer po słynnym sopockim molo i jelitkowskiej plaży, zwiedzenie Katedry Oliwskiej oraz zajęcia rekreacyjno – sportowe na zielonych terenach dawnych fortów. W czasie spotkania podjęte zostały również decyzje dalszej współpracy między szkołami: zaplanowano kalendarz spotkań aż do roku 2020.

Wymiana dofinansowana została przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Krakowie.

Koordynatorem wymiany była Pani Anna Madej a opiekunami wyjazdu była Pani Dyrektor SOSW Grażyna Wójcik i Pani Joanna Babińska, która także poprowadziła warsztaty.

 

 

GALERIA...