„Tańczyć każdy może", czyli pierwsze kroki w projekcie tanecznym
Specjalnego-Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Skawinie

 

logo pnwm

 

W 2015 roku nasza szkoła nawiazała współpracę z dwiemakrakow-2017-7-web niemieckimi szkołami partnerskimi: Erich Kästner-Schule z Brandemburgii oraz Johanna Rose w Ahlen z Północnej Westwalii. W bieżącym roku do udziału w wymianie została również zaproszona młodzież gimnazjalna z ukraińskiego, partnerskiego miasta Skawiny – Peremyslan.
Od 7 do 12 maja 2017 roku w schronisku młodzieżowym przy ulicy Oleandry w Krakowie spotkały się dziesięcioosobowe grupy młodzieży ukraińskiej, niemieckiej i polskiej wraz z opiekunami. Wiodącym tematem tegorocznego spotkania były tańce. Uczniowie w międzynarodowych grupach pod okiem profesjonalnych instruktorów tańca z Domu Kultury im. dr H. Jordana ćwiczyli rozmaite układy taneczne: tańce narodowe oraz nowoczesne. W czasie warsztatów wszyscy świetnie się bawili, nawet ci uczestnicy, którzy początkowo deklarowali niechęć do tańca.

krakow-2017-69-webPunktem kulminacyjnym programu było zaprezentowanie wybranych układów tanecznych na płycie Rynku Głównego. Zadaniem uczniów było zaproszenie do wspólnej zabawy przechodniów. Młodzież wywiązała się z tego zadania znakomicie: do tańca przyłączyło się wiele osób reprezentujących różne narodowości i grupy wiekowe. Dodatkowo młodzież miała okazję poznania najważniejszych zabytków Krakowa, zwiedzała Stare Miasto, Wawel i Kazimierz. Dużym powodzeniem cieszyły się wieczorne zabawy integracyjne organizowane na świetlicy lub w Parku Jordana. Mieliśmy także przyjemność skorzystać z gościny Starostwa Powiatowego w Krakowie, którzy wspierali organizację projektu. Zaangażowanie przedstawicieli Starostwa pozwoliło na zrealizowanie bardzo atrakcyjnego programu.

Wymiana trójstronna okazała się dużym sukcesem. W czasie trwania projektu zostały nawiązane międzynarodowe kontakty i przyjaźnie. We wrześniu 2017 uczniowie ze szkoły ukraińskiej i polskiej udają się z rewizytą do Niemiec. Ponadto niemiecka szkoła partnerska zaprosiła w/w szkoły do udziału w projekcie Erasmus + krajów partnerskich: Niemiec - Ukrainy-Francji – Polski. Tematem programu są „Nowoczesne Media”. Realizację projektu ustalono na lata 2018-2020.

krakow-2017-67-web

Koordynatorami projektu byli nauczyciele Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Skawinie Anna Madej, Monika Bednarz, Jadwiga Sieradzka oraz Agnieszka Szczurek. W realizację projektu zaangażowali się nauczyciele: Magdalena Ruszaj, Arkadiusz Drozdek, Jadwiga Łukasik, Joanna. Babińska, Joanna Jamróz, Anna Kukla, Helena Bucała.

GALERIA...

FILM...