Jesienią w  Laskowej

20150929 115414-webTo była niezwykle interesująca przygoda! 29 września uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie wraz z młodzieżą z zaprzyjaźnionych placówek wyruszyli autokarem z Krakowa do Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej. Pierwszym punktem wycieczki był Skansen na Jędrzejówce w Laskowej. Uczniowie mogli poznać kolekcję etnogrficzną odzwierciedlającą kulturę i historię mieszkańców Laskowej jak i najbliższych okolic. Plenerowa ekspozycja zdobyła zainteresowanie oraz zrodziła wiele ciekawych pytań. Mogliśmy obejrzeć między innymi XIX wieczny dwukondygnacyjny spichlerz, młyn, kuźnię, suszarnię i wiele innych ciekawych ekspozycji. Po smakowitym obiedzie i wręczeniu przez naszych wychowanków drobnego upominku gospodarzom szkoły,20150929 121811-web udaliśmy się do gotyckiego Kościoła św.Michała Archanioła w Ujanowicach. Mogliśmy podziwiać niepowtarzlną atmosferę świątyni: ołtarze rokokowe, ambonę rokokową, chrzcielnicę kamienną gotycko-renesansową z XVI wieku, ludowe kropielnice kamienne z XVIII / XIX wieku, fotel barokowy z XVII wieku, tablicę erekcyjną z łacińskim napisem gotyckim, ornaty haftowane z XVIII wieku, dzwon z 1514 roku oraz sygnaturkę z XVIII wieku. 20150929 115654-webPo wysłuchaniu historii kościoła opowiedzianej przez księdza Marka Usarza udaliśmy się na prawdziwą integrację przy ognisku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujanowicach. Uczniowie mogli przymierzać stroje strażackie, poznać strukturę wozu strażackiego a największą radość sprawiła im przejażdżka w nim. Radości nie było końca! Te cudowne chwile mogliśmy przeżyć dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Szczególne podziękowania składamy pani prezes Cecylii Chrząścik, która zawsze pamięta o naszej szkole i naszych wychowankach. Serdecznie dziękujemy!