Klub Europejski


Kuchenne rewolucje w naszym Ośrodku :)

 

sałatka 6-webZ kunsztem MasterChefa uczestnicy powiatowego grantu edukacyjnego na wtorkowych zajęciach przygotowali tym razem sałatkę bawarską. Stosunkowo prosta, ale bardzo smaczna i pożywna sałatka ziemniaczana trafiła nawet w najbardziej wysublimowane podniebienia naszych wychowanków. Sałatka ziemniaczana to danie, które podaje się w Niemczech na co dzień i od święta, na przykład z gorącą kiełbasą w Wigilię. W przypadku sałatki ziemniaczanej w Niemczech istnieją dwie główne szkoły: południowa, gdzie sałatkę przyrządza się z octem i oliwą oraz szkoła północna, gdzie przyrządza się ją z majonezem lub mieszanką śmietany i jogurtu. Do tego dodaje się przeróżne dodatki: ogórki konserwowe, cebulę, jaja, jabłka, boczek lub szczypiorek.


Czytaj całość

 


Tort Sachera, czyli nasze słodkie zajęcia :)


t40-webOpracowany w 1832 roku przepis na tort Sachera to prawdopodobnie najbardziej znany przepis na czekoladowy smakołyk w dzisiejszych czasach. Nie sposób było więc przejść wobec tej opinii obojętnie. Uczestnicy grantu "Europa od kuchni" po zapoznaniu się z ciekawą historią powstania najsłynniejszego austriackiego deseru, z wielką starannością i zaangażowaniem przystąpili do jego wykonania.


Czytaj całość

 


Kulinarna podróż do Włoch


20161109 1206539 listopada 2016 r. odbyły się kolejne zajęcia realizowane w ramach grantu edukacyjnego pt. „Europa od kuchni”. Dzięki uprzejmości i życzliwości właścicieli Pizzerii Buongiorno w Skawinie uczniowie naszego Ośrodka zdobyli cenną wiedzę na temat pizzy neapolitańskiej – zastrzeżonej przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny. Pizzę o tej nazwie można wyrabiać tylko według ściśle określonej receptury i tylko z oryginalnych składników. Do pizzy neapolitańskiej należy używać wyłącznie pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza oraz ser fior di latte z mleka krów wypasanych w Kampanii i Lazio. Mąka musi być typu 00, a grubość ciasta nie może przekraczać 3 mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w piecu opalanym drewnem, w temperaturze powyżej 430°C.

Czytaj całość

 

 

GRANT EDUKACYJNY –„Europa od kuchni”

 

Wspólna Europa – zjednoczona w różnorodności

Celem pierwszych zajęć realizowanych w ramach grantu edukacyjnego “Europa od kuchni” było zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami na temat UE. Zajęcia miały różnorodną formę: wykłady, pogadanki, prezentacje multimedialne, praca z mapą polityczną Europy, gry i zabawy dydaktyczne (krzyżówka, zagadki, gry planszowe). Uczniowie dowiedzieli się jak powstała UE, poznali symbole UE (flaga, hymn, waluta).

 

DSC 0258Państwa europejskie i ich stolice

 

Na kolejnych zajęciach uczestnicy grantu zapoznawali się z mapą polityczną Europy, państwami i ich stolicami. Geograficzna i polityczna wiedza naszych wychowanków była imponująca. Uczniowie bez problemu potrafili rozpoznać flagi większości europejskich krajów i podać nazwy stolic wielu państw. Na konturowej mapie Europy dzieci wklejały odpowiednie flagi z nazwą stolicy w obszar konkretnego państwa. W ten sposób powstał plakat, na którym z lewego roku przyjaźnie uśmiecha się Syriusz – maskotka Unii Europejskiej.

Czytaj całość

 

Nasi pierwsi goście -

wizyta Pań z Koła Robótek Ręcznych RAZEMKOWO

 

Podobny obraz4 grudnia nasz Klub odwiedziły Panie z Koła Robótek Ręcznych RAZEMKOWO. Byli to nasi pierwsi goście, więc byliśmy troszkę przejęci. Jak się okazało - zupełnie niepotrzebnie! Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. I choć na zewnątrz panowała zimna aura, w naszym Klubie poczuliśmy magię świątecznego ciepła. Panie z Razemkowa pokazały nam jak można wyczarować niepowtarzalne ozdoby choinkowe oraz inne dekoracje świąteczne inspirowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Już po kilkunastu minutach pracy mogliśmy nacieszyć oczy pięknymi papierowymi gwiazdami, choinkami, dzwoneczkami i aniołkami z masy solnej. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przyjęcie naszego zaproszenia, stworzenie wspaniałej atmosfery i niegasnący zapał twórczy! I oczywiście zapraszamy ponownie do nas!

 

   


Szkolny Klub Europejski

"EUROENTUZJASTA"

syriusz logo klubu 2

Jeśli jesteś ciekawy świata, lubisz podróże i chciałbyś się dowiedzieć, jak żyją ludzie w innych krajach Europy -

dołącz do nas!


Czytaj całość

   

Euroentuzjaści

w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie

 

Szkolny Klub Europejski w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie został powołany do istnienia uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 29 sierpnia 2012 r. Na początku września Klub został zarejestrowany w Małopolskim Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej pod nazwą „EUROENTUZJASTA”. Opracowane zostało też logo, statut Klubu oraz program działalności Klubu – dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. 28 września został zatwierdzony Statut Klubu oraz zostało wybrane Prezydium Klubu spośród członków zwyczajnych.

 

Czytaj całość

   

 

Statut Szkolnego Klubu Europejskiego