Internat


Internat zapewnia wychowankom wszechstronną, fachową i całodobową opiekę przez 5 dni w tygodniu. Placówka dysponuje 21 miejscami i przeznaczona jest dla uczniów mieszkających w dużej odległości od szkoły, a także dla uczniów z terenu miasta, jeśli ich sytuacja rodzinna tego wymaga. Pobyt w internacie jest bezpłatny. Odpłatność pobierana jest tylko za wyżywienie wychowanków. W przypadku trudnej sytuacji materialnej rodziny dziecka służymy pomocą w staraniach o dofinansowanie żywienia w internacie. Posiłki – w formie cateringu – dostosowane są do potrzeb rozwijającego się organizmu.


KADRA PEDAGOGICZNA


W internacie pracuje pięciu wychowawców z pełnymi kwalifikacjami z zakresu oligofrenopedagogiki oraz doświadczeniem pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wychowankowie maja zapewnioną stała pomoc psychologa, pedagoga, logopedy oraz pielęgniarki, której gabinet znajduje się na terenie internatu. Pracę opiekuńczą wspiera pracownik obsługi.


JAK PRACUJEMY?


Wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży prowadzone jest na czterech przenikających się płaszczyznach: opiekuńczej, edukacyjnej, wychowawczej oraz terapeutycznej.


* Priorytetem w pracy z wychowankami jest zapewnienie im bezpieczeństwa oraz korzystnych warunków indywidualnego rozwoju. Pod opieka wychowawców dzieci ćwiczą i rozwijają umiejętności samoobsługowe. Uczą się dbać o siebie, swoje zdrowie i swoje otoczenie. Rozwijają też własne zainteresowania.
* Internat jest miejscem kontynuacji nauki szkolnej, jak również miejscem aktywnego odpoczynku i miłego spędzania czasu. Tu wychowankowie pod okiem wychowawców odrabiają zadania domowe, pogłębiają wiedzę, rozwijają i zdobywają umiejętności.
* Praca wychowawcza służy jak najlepszemu przygotowaniu dzieci do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Troska o ich rozwój osobisty i uspołecznienie to zadania, których realizowanie odbywa się w oparciu o dobrą znajomość wychowanków oraz przy współpracy z ich rodzinami. Szeroka gama proponowanych form aktywności pozwala każdemu dziecku na rozwijanie praktycznych umiejętności i rozbudzanie zainteresowań.
* W naszym internacie praca z wychowankami oparta jest na całorocznym Planie Pracy Wychowawczej, uwzględniającym podstawowe i najważniejsze wartości, jakie obowiązują w społeczeństwie; są to: uczciwość, szacunek, pracowitość, przyjaźń, tolerancja.


JESTEŚMY AKTYWNI


* Wychowankowie mają możliwość realizowania i rozwijania swoich zainteresowań podczas zajęć prowadzonych w ramach świetlic tematycznych funkcjonujących w internacie. Są to: świetlica edukacyjna, gospodarcza, sportowo-turystyczna, komputerowa, gier i zabaw interakcyjnych, plastyczna.
* Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym”: Wolontariusze z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie pomagają wychowankom przy odrabianiu zadań domowych, wspólnie spędzają czas, organizują imprezy. Utrzymujemy stały kontakt z byłymi wychowankami internatu w ramach działalności Klubu Byłych Wychowanków „Kumpel”. Tworzymy VI Drużynę Harcerską im. Obrońców Poczty Polskiej NZH „Czerwony Mak” w Skawinie; bierzemy udział w zbiórkach harcerskich, poszerzając wiedzę i zdobywając wiele umiejętności. Uczestniczymy w programie „Otwarte drzwi – spotkania z ciekawymi ludźmi”. Mamy licznych przyjaciół i opiekunów m.in. z zaprzyjaźnionego banku BZWBK filia w Skawinie, Środowiskowego Domu Samopomocy. Wspólnie z rodzicami i całymi rodzinami wychowanków organizujemy uroczystości i imprezy: urodziny, imieniny, spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.       Od trzech lat internat jest głównym organizatorem Rodzinnego Pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbywa się na terenie naszego Ośrodka. Raz w roku gościmy w internacie  wolontariuszy z różnych stron świata. Ich pobyt w internacie daje możliwość doskonalenia przez naszych wychowanków języka angielskiego oraz zdobywania wiedzy o życiu i zwyczajach ludzi z takich krajów jak Chiny, Indie czy Rumunia.


CZYM DYSPONUJEMY:


-  siedem trzyosobowych , wyposażonych w wygodne i estetyczne meble,
- jadalnia,
- nowoczesne zaplecze kuchenne,
- gabinet pielęgniarski
- sala komputerowa,
- świetlica sportowa (do dyspozycji wychowanków stół do ping-ponga, sprzęt rehabilitacyjny itd.)
- świetlica telewizyjna, sala zabaw i dyskotek
W bliskiej odległości od internatu znajdują się place zabaw, boiska sportowe, tereny zielone itp.


MIEJSCE I CZAS PRACY INTERNATU


Internat mieści się w budynku Starostwa Powiatowego przy ul Kopernika 13 w Skawinie
Telefon kontaktowy 12 276 00 20
Email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. " data-mce-href="mailto: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Internat jest czynny od poniedziałku od godziny 7.00 do piątku do godziny 16.00

 

internat_39