dogo


Co to jest dogoterapia?
Dogoterapia to metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i nieprzystosowanym społecznie.

Jaki jest cel zajęć?

Zajęcia z udziałem psa mają na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem osoba niepełnosprawna czuje się pewniej we własnym środowisku, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, poprawia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół. Różnego rodzaju zabawy z czworonogiem wpływają na aktywność fizyczną podopiecznych.   Z doświadczenia wiemy, że ta forma terapii nie tylko wspiera rozwój naszych uczniów ale również pozwala pokonywać bariery psychologiczne takie jak strach czy brak pewności siebie. Zajęcia z psami sprawiają dzieciom wiele radości, motywacja do pracy powstaje w dziecku samoistnie, spontanicznie wraz z rosnąca więzią jaka powstaje między nim a psem. Rodzice uczniów biorących udział w spotkaniach podkreślają, że nigdy wcześniej ich dzieci nie uczęszczały na zajęcia tak chętnie oraz, że na żadnej innej terapii nie było widać aż tak dużej chęci do pracy. Uczniowie poprzez udział w takiej formie zajęć łączą zabawę z czworonogiem z nauką, a efekty tej pracy są zauważalne zarówno przez rodziców jak i nauczycieli.

Kto bierze udział w zajęciach?

Zajęcia dogoterapeutyczne mają charakter cykliczny i  biorą w nich udział uczniowie z głębszą niepełnosprawnością intelektualną oraz z autyzmem klas I – III Szkoły Podstawowej.

Kto prowadzi zajęcia?
Zajęcia prowadzone są przez Pania Monikę Kuc założycielkę Małopolskiego Centrum Kynoterapii „Golden", mgr wychowania fizycznego, poznańskiego AWF. Oligofrenopedagog – studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogika z terapią pedagogiczną. Specjalista Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka studiów podyplomowych na wydziale Nauk Pedagogicznych we Wrocławiu, kynoterapeuta. W Ośrodku z naszymi uczniami z Panią Moniką współpracuje Mamba - rodowodowa suczka rasy labrador retriever. Dopuszczona do pracy z dziećmi, pod ścisłą opieką i kontrolą  doktora Rafała Korty z kliniki weterynaryjnej ARWET z Wieliczki. Chętna do pracy, pełna energii - wnosi wiele radości, zwłaszcza w zajęcia z najmłodszymi. Posiada certyfikat Psa Terapeuty. Wszystkich zainteresowanych dogoterapią prowadzoną przez Panią Monikę Kuc z Małopolskiego Centrum Kynoterapii „Golden” zapraszamy do odwiedzenia strony: www.centrumdogoterapii.pl